Ilyen se történik naponta: megtapsolták a magyarokat a román tévében!
2025. május 21. 18:24
Új, teljesen új ez a barátságos légkör a románok és magyarok történelmileg feszült viszonyában. Riportunk Bukarest utcáiról.
2025. május 21. 18:24
8 p
14
2
39
Mentés
Boris Kálnoky és Zsigmond Ábel írása a Mandiner-hetilapban
A választás estéjén több ezer, többnyire fiatal román gyűlt össze Nicușor Dan bukaresti polgármester székháza előtt. Alig hittek a szerencséjüknek: „Ni-cu-șor! Ni-cu-șor!” – skandálták EU-s zászlókat lengetve.
Dan, akinek még pártja sincs, a román demokrácia történetének legnagyobb meglepetését szerezte.
Még soha nem fordult elő, hogy az első forduló után ilyen nagy lemaradásban lévő jelölt szerezze meg a végső győzelmet. „És még soha nem fordult elő, hogy egyik jelölt sem a fennálló pártrendszerből érkezett volna” – jegyzi meg Cătălin Tolontan, az ország egyik legelismertebb újságírója.
Nicușor Dan a szavazatok 21 százalékát kapta az első fordulóban, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion 41 százalékot ért el. De most Dan áll egy bukarest-belvárosi erkélyen, integetve az éljenző tömegnek; 53,6 százalékot szerzett, ő lesz az elnök.
A sikerben a meghatározó tényező a városok népe és döntően a magyar kisebbség volt.
A magyarok nagy számban szavaztak, Dan egyes helyeken több mint 90 százalékot kapott. Az Antena 3 tévé élő adásában spontán tapsvihar tört ki, amikor a több mint négyötödrészt magyarok lakta Hargita megye eredményei megjelentek a képernyőn.
Új, teljesen új ez a barátságos légkör a románok és magyarok történelmileg feszült viszonyában.
Az ünneplő tömegben egy ember csendesen mosolyogva áll a falnak támaszkodva. „Az 1989-es forradalom óta először volt valódi választásunk – fogalmaz a harminckilenc éves mérnök, Cătălin Apostol. – Eddig ugyanazok a pártok játszották egymás között a játékot. Most két jelölt volt különböző elképzelésekkel, és egyikük sem tartozott a régi elithez.” Kedveli Nicușor Dant, mert „polgármesterként megváltoztatta Bukarestet”.
Dan eredetileg matematikus, a civil társadalomból érkezett. Megalapította a Mentsük Meg Bukarestet Szövetséget (USB), és számos bírósági ügyben látványos győzelmet aratott az ingatlanmaffia ellen. Ez népszerűvé tette, és 2020-ban megnyerte a fővárosi polgármester-választást.
„Mindent a feje tetejére állított – lelkendezik Apostol. – Az előző polgármesterek szó szerint kifosztották a várost. Rokonaikhoz és követőikhez tartozó cégeket alapítottak, és a közbeszerzések mindig ilyen cégekhez kerültek.” „Ez egy pénzcsináló gépezet volt” – teszi hozzá Gabriella Simionescu angoltanár. Ő a kezdetektől tagja Dan egyesületének, és húsz éve ismeri őt. „A legokosabb, legkedvesebb ember, akit el tudsz képzelni” – mondja.
Nicușor Dan győzelméhez hasonlóan látványos a legyőzött jelölt, George Simion üstökösszerű felemelkedése is. Egy évvel ezelőtt alig képzelte volna bárki, hogy valaha is esélye lesz elnökké válni. Egy viszonylag kis protestpárt vezetőjéből hamar egy tömegmozgalom első embere lett, 46,4 százalékos támogatottsága lélegzetelállítóan magas, pláne viszonylag rövid pályafutásához képest. Még fiatal, a pártja erős – valószínűleg a következő években is tényező marad a román politikában.
Andrea, a joghallgató izgatott lesz, amikor Simionról beszél. „Természetesen rá szavaztam – jelenti ki. – Szerény körülmények közül származik, a nép egyszerű, ártatlan gyermeke, pont, mint én.” Politikailag is tetszik neki, amit Simion képvisel: „Nem Európa-párti, hanem románpárti akarok lenni” – hangsúlyozza.
Nem könnyű Simion-szavazókat találni Bukarestben a választás napján. A főváros elsöprő többséggel Danra szavazott, és az AUR jelöltjének támogatói többnyire nem hajlandók válaszolni az újságírók kérdéseire. A város ötödik kerületében találunk egy kis AUR-pártirodát behúzott függönyökkel, úgy tűnik, zárva. De amikor kopogunk az ajtón, kinyílik, és beengednek minket. Három pártalkalmazott van bent, látszólag nincs sok dolguk. „Nem, az AUR nem magyarellenes, ez hazugság! – állítják. – A gazdasági programja is modern.” Valahol telefonálnak: „Újságírók vannak itt.”
Fél órával később megjelenik Lidia Vadim-Tudor képviselő, a Magyarország-gyűlölő néhai Corneliu Vadim Tudor lánya. Amikor megkérdezik tőle, hogy adna-e interjút, ő is telefonál valahova, aztán elküld minket a pártközpontba, ahol regisztrálhatunk egy sajtótájékoztatóra Simionnal aznap estére.
A pártközpont üres, senki nincs ott. Sajtótájékoztató sem lesz. Simion a neten győztesnek hirdeti ki magát közvetlenül a szavazókörök bezárása után, miután választási csalással vádolta a hatóságokat. De az éjszaka folyamán elismeri vereségét, és visszavonja a választási csalással kapcsolatos vádjait is. Számára is világos: ahhoz, hogy legyen politikai jövője, meg kell változnia, bajkeverőből komoly politikussá kell válnia.
Nyitókép: Nicușor Dan a választási győzelem estéjén Fotó: AFP/Daniel Mihailescu
Elég ránézni a térképre, és a napnál is világosabb, hogy az „úgynevezett” Székelyföld nagyon is létezik; a magyarok voksa és a bizalma viszont egyben elvárás is. Veczán Zoltán írása.
Liberálisnak konzervatív, konzervatívnak liberális, fellép a korrupció ellen, de azért nem maradt makulátlan; tévévitában közölte, nem kér a székely zászlóból, de a közigazgatási átszervezéseknél egyeztetést ígér a magyarokkal. Ő Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, Románia leendő elnöke.
A bukás nem borítékolható, de az biztos, hogy rendkívül nehéz dolga lesz a megújulás ígéretével elnöki széket nyerő Nicușor Dannak. A leendő államfőnek ráadásul egymást sem mindig kedvelő pártok alkotta, széteső koalícióval kellene levezényelnie a reformokat, úgy, hogy egyiknek sem a tagja.
Simion, mint Orbán "partnere" elbukott. Írták valamelyik nap.
Mi van akkor, ha Orbán úgy tesz keresztbe a nem "odavaló" valakinek, hogy ír neki egy-két "baráti" mondatot?
Az EU meg egyből pellengérre állítja a címzettet?